Székelyföld - utazások
Románia utazás
Románia hazánk szomszédjaként kézenfekvő úti cél, ám ennél sokkal több oka van annak, amiért érdemes ide ellátogatni, akár hosszabb időre is. Lenyűgöző és sokszínű ország, melynek csodás természeti kincseit, gazdag kultúráját nem érdemes kihagyni. Itt található többek között Drakula kastélya, valamint a Duna-delta is, mely a világ egyik legnagyobb és legjobb állapotban fennmaradt delta rendszere. Az egyedülálló látványosságokat hosszan sorolhatnánk még, először azonban ismerjük meg Romániát közelebbről!
Utazás Romániába: mit kell tudni?
Románia hazánktól keletre, délkeletre helyezkedik el, Közép- és Délkelet-Európa határán. Északon Ukrajna, keleten a Fekete-tenger, délen Bulgária, délnyugaton Szerbia, nyugaton Magyarország, északkeleten pedig Moldova határolja. Az országot szinte kettévágják a Kárpátok vonulatai, de izgalmas tájakra bukkanhatunk a Transzszilvániai-medencét, a Duna-alföldet és a Fekete-tenger partvidékét meglátogatva is. Az éghajlat mérsékelt kontinentális, hideg telekkel és meleg nyarakkal. A Kárpátokban hűvösebb, míg a tengerparti területeken enyhébb az időjárás. Románia autóval és busszal is egyszerűen megközelíthető, de repülővel is van lehetőség eljutni több városba is.
Románia lakossága mintegy 19 millió fő, területe 238 397 négyzetkilométer. A lakosság többsége román nemzetiségű, de jelentős magyar, roma, német és más kisebbségek is élnek ott. A lakosság nagy része ortodox keresztény, de vannak római katolikusok, görögkatolikusok, protestánsok és más vallási közösségek is. Románia fővárosa Bukarest, az ország 2007. január 1-jén csatlakozott az Európai Unióhoz. Hivatalos pénzneme a román lej.
Nagyobb repülőterek Romániában
- Bukarest - Henri Coandă nemzetközi repülőtér
- Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér
- Aradi Nemzetközi Repülőtér
- Kolozsvári Nemzetközi Repülőtér (Cluj Napoca International Airport)
- Nagyszebeni Nemzetközi Repülőtér (Sibiu)
- Nagyváradi Nemzetközi Repülőtér
- Temesvári Nemzetközi Repülőtér (Timisoara)
- Transilvania Marosvásárhelyi Nemzetközi Repülőtér (Transilvania)
A romániai közutakon megengedett legnagyobb sebesség:
- lakott területeken belül: 50 km/h
- lakott területeken kívül: 90 km/h
- európai utakon: 100 km/h
- autópályán: 130 km/h
Izgalmas tájak Romániában
Utazás Romániába - Bukarest
Bukarest Románia fővárosa, az agglomerációval is számolva több mint 2 millióan lakják. Neobarokk épületeinek köszönhetően nevezik “kis Párizsnak”, illetve “keleti Párizsnak” is, nem véletlen, hogy az egyik leghíresebb francia építménynek a mintájára készült el A Diadalív. Méltán híres még a román Athenaeum, illetve a Parlament Palotája is, ez utóbbi a világ második legnagyobb parlamenti épülete.
Utazás Romániába - Erdély
Erdély a sokak által kedvelt úti célok közé tartozik, részben közelsége, részben történelmi jelentősége miatt, hiszen évszázadokon át Magyarországhoz tartozott. Románián belül Erdélyben találkozhatunk a legtöbb magyar ajkúval. A legszebb erdélyi városok közé tartozik Brassó, Segesvár, Gyulafehérvár, Kolozsvár, Marosvásárhely és Nagyvárad is.
Utazás Romániába - Kolozsvár
Kolozsvár, vagy románul Cluj Napoca a második legnagyobb város Romániában, melyet nem hivatalosan Erdély fővárosának is szoktak nevezni. A legutóbbi, 2021-es népszámlálás idején a magyarok aránya Kolozsváron valamivel meghaladta a 11 százalékot. A város legszebb látványosságai közé tartozik a város főterén található szobor Mátyás királyról, onnan néhány perc sétára pedig Mátyás király szülőházát is meg lehet nézni. Szintén gyönyörű a Farkas utcai református templom, illetve a gótikus stílusban épült Szent Mihály-templom. A Nemzeti Színházat is érdemes közelebbről megnézni, ha pedig Kolozsvár közelében keresünk izgalmas látnivalót, akkor nem érdemes kihagyni Székelykövet, az árnyékában pihenő Torockót, illetve a Tordai-hasadékot sem.
Utazás Romániába - Temesvár
A több építészeti stílusjegyet is magán viselő Temesvár (románul Timisoara) sokszínű város, éppen ezért a “kis Bécsnek” is nevezik. A legszebb látványosságok közé tartozik a Dóm tér, a Hunyadi-kastély, az ortodox székesegyház, a Győzelem tér és a színház is.
Utazás Romániába - Nagyvárad
Nagyvárad (románul Oradea) Románia nyugati részén található, közel a magyar határhoz. A város gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkezik, és számos nevezetességgel büszkélkedhet. Mindenképp érdemes útba ejteni a középkorban épült várat, a Holdas templomot, a Püspöki Palotát és az Ady Endre Emlékmúzeumot is.
Utazás Romániába - Nagyszeben
Nagyszeben (románul Sibiu) az egyik legszebb település Romániában. 2007-ben Európa Kulturális Fővárosa volt. Ha a városban járunk, az alábbi látványosságokat érdemes megnézni: a Nagy és a Kis tér, az evangélikus székesegyház, a Hazugok hídja és az ortodox katedrális is izgalmas programokat kínálnak.
Utazás Romániába - Marosvásárhely
Marosvásárhelyen (románul Targu Mures) él a legtöbb magyar Románián belül, nem véletlenül ez a település a székelység művelődési, ipari, kereskedelmi, közlekedési, oktatási és szellemi központja. Mindenképpen érdemes beiktatni a programok közé a Kultúrpalotát, a marosvásárhelyi várat és a Székely Vértanúk emlékművét is.
Utazás Romániába - Arad
Arad a harmadik legnagyobb város Nyugat-Romániában, Temesvár és Nagyvárad után, a magyar határhoz közel fekszik. Történelmi jelentősége miatt mindenképpen érdemes ellátogatni az Aradi Szabadságszoborhoz, melyet az 1848-49-es forradalom és szabadságharc magyar vértanúinak emlékére emeltek. Emellett az aradi vár, a Szentháromság székesegyház és a Kultúrpalota is számos látnivalóval kecsegtet.
Utazás Romániába - Székelyudvarhely
Székelyudvarhely nem sorolható a nagyobb városok közé, kihagyni mégsem érdemes a programból. A települést főként magyarok lakják, nem véletlenül a székelyföldi kultúra és hagyományos központja. Nevezetességei közé tartozik a Jézus Szíve-kápolna, a Szent Miklós templom és a Szoborpark, ahol olyan híres székely alkotók mellszobrait nézhetjük meg, mint Tamási Áron vagy Benedek Elek.
A finom ételek szerelmesei nem fognak csalódni Romániában
A romániai konyha igencsak változatos, amely számos ország gasztronómiájából merít, beleértve a balkáni, magyar, török, szláv és osztrák hatásokat is. Mindenképp érdemes megkóstolni a töltött káposzta romániai megfelelőjét, a sarmalet, illetve a micit is, amely egy kicsi, henger alakú, darált húsból készült csemege, általában fokhagymával és különböző fűszerekkel készítik. Amit szintén nem érdemes kihagyni, az a padlizsánkrém, vagyis a vinete, de más romániai ínyencségekkel is érdemes kísérletezni, megbánni biztosan nem fogja.
Orvosi ellátás Romániában
Mivel Románia az Európai Unió tagja, az Európai Egészségbiztosítási Kártyát mindenképp érdemes kiváltani és magunkkal vinni, bármelyik városba is utazunk Románián belül. A kártya felmutatásával az érvényes hazai egészségbiztosítással rendelkező magyar állampolgárok a román állampolgárokéval megegyező feltételekkel részesülnek sürgősségi ellátásban az állami intézményekben. A kártyát online, ügyfélkapun keresztül lehet igényelni, és érdemes mindig magunknál tartani, bárhová is utazunk Románián belül.
A kártya azonban nem minden nehézség esetén tud segítséget nyújtani, ezért érdemes utasbiztosítást is kötni. A biztosító általában megtéríti a magánellátás költségét, ha baleset vagy betegség miatt kórházba kell mennünk, emellett akkor is segítséget nyújt, ha a poggyászunkkal történik valami, de akkor is jól jöhet, ha autóval utazunk és a járművel történik valami útközben.
Időeltolódás
A budapesti időzónához képest Romániában 1 órás az időeltolódás.
Magyar konzulátus Romániában
Magyarország bukaresti konzuli hivatala:
Cím: 011654 București, str. Ştefan Negulescu nr. 30.
(A konzuli osztály és a nagykövetség nem ugyanabban az épületben található.)
Tájékoztatás: +40-21-230-0550, +40-21-230-0552
Időpontfoglalás: +40-31-620 0537; +40-31-620 0538
E-mail: consulate.buc@mfa.gov.hu
Honlap: https://bukarest.mfa.gov.hu/
További külképviseletek:
- Nagykövetség, Bukarest (Cím: str. Jean-Louis Calderon nr. 63-65., 020034 Bucuresti)
- Főkonzulátus, Csíkszereda (Cím: 530210 Csíkszereda, Petőfi Sándor utca 45.)
- Főkonzulátus, Kolozsvár (Cím: 400113 Kolozsvár, Főtér 23. / Cluj-Napoca, Piata Unirii nr. 23.)
- Tiszteletbeli konzul, Jászvásár (Cím: 700471 Iasi, strada George Cosbuc nr. 72.)
- Tiszteletbeli konzul, Konstanca (Cím: 905500 Mangalia soseaua Constanței nr 2 bl 14 sc A ap 2., Jud. Constanța)
- Tiszteletbeli konzul, Szörényvár (Cím: 220019 Drobeta- Turnu Severin (Szörényvár), Strada Ion Luca Caragiale 39.)
- Tiszteletbeli konzul, Temesvár (300024 Temesvár, Bdul Revoluției nr.8, (Magyar Ház)
Telefonszámok vészhelyzet esetére
Európai segélyhívó: 112
Rendőrség: 995
Mentők: 961
Tűzoltóság: 981
Érdemes elmenteni biztosítója telefonszámát is, amennyiben olyan káresemény történik, amelyben ők is segíteni tudnak.
Ünnepnapok Romániában 2024-ben
- január 1. Újév
- január 2. Újév utáni nap
- január 6. Vízkereszt
- január 7. Keresztelő Szent János ünnepe
- január 24. Román Fejedelemségek Egyesülése
- május 1. Munka Ünnepe
- május 3. Ortodox Nagypéntek
- május 5. Ortodox Húsvét
- május 6. Ortodox Húsvét
- június 1. Gyereknap
- június 23. Ortodox Pünkösd
- június 24. Ortodox Pünkösd
- augusztus 15. Mária mennybemenetele
- november 30. Szent András ünnepe
- december 1. Román Nemzeti Ünnep
- december 25. karácsony
- december 26. karácsony
Magyar állampolgárok az alábbi úti okmányok valamelyikével utazhatnak be az országba:
Magánútlevéllel: Igen. Az utazás utolsó napjáig érvényesnek kell lennie.
Ideiglenes útlevél: Igen, csak Konzul állíthatja ki, az utazás utolsó napjáig érvényesnek kell lennie.
Személyi igazolvány: Igen. Az utazás utolsó napjáig érvényesnek kell lennie.
Ideiglenes személyi igazolvány: Nem elfogadott.
Régi típusú (könyvformátumú) személyi igazolvány: Nem elfogadott.
Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: Nem elfogadott.
Lejárt utiokmányok: Nem elfogadott.
Vízum : Nem szükséges.
Feltöltés dátuma: 2024.01.16.
Friss információk: https://konzinfo.mfa.gov.hu/utazasi-tanacsok-orszagonkent/romania
Románia utazás
Románia hazánk szomszédjaként kézenfekvő úti cél, ám ennél sokkal több oka van annak, amiért érdemes ide ellátogatni, akár hosszabb időre is. Lenyűgöző és sokszínű ország, melynek csodás természeti kincseit, gazdag kultúráját nem érdemes kihagyni. Itt található többek között Drakula kastélya, valamint a Duna-delta is, mely a világ egyik legnagyobb és legjobb állapotban fennmaradt delta rendszere. Az egyedülálló látványosságokat hosszan sorolhatnánk még, először azonban ismerjük meg Romániát közelebbről!
Utazás Romániába: mit kell tudni?
Románia hazánktól keletre, délkeletre helyezkedik el, Közép- és Délkelet-Európa határán. Északon Ukrajna, keleten a Fekete-tenger, délen Bulgária, délnyugaton Szerbia, nyugaton Magyarország, északkeleten pedig Moldova határolja. Az országot szinte kettévágják a Kárpátok vonulatai, de izgalmas tájakra bukkanhatunk a Transzszilvániai-medencét, a Duna-alföldet és a Fekete-tenger partvidékét meglátogatva is. Az éghajlat mérsékelt kontinentális, hideg telekkel és meleg nyarakkal. A Kárpátokban hűvösebb, míg a tengerparti területeken enyhébb az időjárás. Románia autóval és busszal is egyszerűen megközelíthető, de repülővel is van lehetőség eljutni több városba is.
Románia lakossága mintegy 19 millió fő, területe 238 397 négyzetkilométer. A lakosság többsége román nemzetiségű, de jelentős magyar, roma, német és más kisebbségek is élnek ott. A lakosság nagy része ortodox keresztény, de vannak római katolikusok, görögkatolikusok, protestánsok és más vallási közösségek is. Románia fővárosa Bukarest, az ország 2007. január 1-jén csatlakozott az Európai Unióhoz. Hivatalos pénzneme a román lej.
Nagyobb repülőterek Romániában
- Bukarest - Henri Coandă nemzetközi repülőtér
- Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér
- Aradi Nemzetközi Repülőtér
- Kolozsvári Nemzetközi Repülőtér (Cluj Napoca International Airport)
- Nagyszebeni Nemzetközi Repülőtér (Sibiu)
- Nagyváradi Nemzetközi Repülőtér
- Temesvári Nemzetközi Repülőtér (Timisoara)
- Transilvania Marosvásárhelyi Nemzetközi Repülőtér (Transilvania)
A romániai közutakon megengedett legnagyobb sebesség:
- lakott területeken belül: 50 km/h
- lakott területeken kívül: 90 km/h
- európai utakon: 100 km/h
- autópályán: 130 km/h
Izgalmas tájak Romániában
Utazás Romániába - Bukarest
Bukarest Románia fővárosa, az agglomerációval is számolva több mint 2 millióan lakják. Neobarokk épületeinek köszönhetően nevezik “kis Párizsnak”, illetve “keleti Párizsnak” is, nem véletlen, hogy az egyik leghíresebb francia építménynek a mintájára készült el A Diadalív. Méltán híres még a román Athenaeum, illetve a Parlament Palotája is, ez utóbbi a világ második legnagyobb parlamenti épülete.
Utazás Romániába - Erdély
Erdély a sokak által kedvelt úti célok közé tartozik, részben közelsége, részben történelmi jelentősége miatt, hiszen évszázadokon át Magyarországhoz tartozott. Románián belül Erdélyben találkozhatunk a legtöbb magyar ajkúval. A legszebb erdélyi városok közé tartozik Brassó, Segesvár, Gyulafehérvár, Kolozsvár, Marosvásárhely és Nagyvárad is.
Utazás Romániába - Kolozsvár
Kolozsvár, vagy románul Cluj Napoca a második legnagyobb város Romániában, melyet nem hivatalosan Erdély fővárosának is szoktak nevezni. A legutóbbi, 2021-es népszámlálás idején a magyarok aránya Kolozsváron valamivel meghaladta a 11 százalékot. A város legszebb látványosságai közé tartozik a város főterén található szobor Mátyás királyról, onnan néhány perc sétára pedig Mátyás király szülőházát is meg lehet nézni. Szintén gyönyörű a Farkas utcai református templom, illetve a gótikus stílusban épült Szent Mihály-templom. A Nemzeti Színházat is érdemes közelebbről megnézni, ha pedig Kolozsvár közelében keresünk izgalmas látnivalót, akkor nem érdemes kihagyni Székelykövet, az árnyékában pihenő Torockót, illetve a Tordai-hasadékot sem.
Utazás Romániába - Temesvár
A több építészeti stílusjegyet is magán viselő Temesvár (románul Timisoara) sokszínű város, éppen ezért a “kis Bécsnek” is nevezik. A legszebb látványosságok közé tartozik a Dóm tér, a Hunyadi-kastély, az ortodox székesegyház, a Győzelem tér és a színház is.
Utazás Romániába - Nagyvárad
Nagyvárad (románul Oradea) Románia nyugati részén található, közel a magyar határhoz. A város gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkezik, és számos nevezetességgel büszkélkedhet. Mindenképp érdemes útba ejteni a középkorban épült várat, a Holdas templomot, a Püspöki Palotát és az Ady Endre Emlékmúzeumot is.
Utazás Romániába - Nagyszeben
Nagyszeben (románul Sibiu) az egyik legszebb település Romániában. 2007-ben Európa Kulturális Fővárosa volt. Ha a városban járunk, az alábbi látványosságokat érdemes megnézni: a Nagy és a Kis tér, az evangélikus székesegyház, a Hazugok hídja és az ortodox katedrális is izgalmas programokat kínálnak.
Utazás Romániába - Marosvásárhely
Marosvásárhelyen (románul Targu Mures) él a legtöbb magyar Románián belül, nem véletlenül ez a település a székelység művelődési, ipari, kereskedelmi, közlekedési, oktatási és szellemi központja. Mindenképpen érdemes beiktatni a programok közé a Kultúrpalotát, a marosvásárhelyi várat és a Székely Vértanúk emlékművét is.
Utazás Romániába - Arad
Arad a harmadik legnagyobb város Nyugat-Romániában, Temesvár és Nagyvárad után, a magyar határhoz közel fekszik. Történelmi jelentősége miatt mindenképpen érdemes ellátogatni az Aradi Szabadságszoborhoz, melyet az 1848-49-es forradalom és szabadságharc magyar vértanúinak emlékére emeltek. Emellett az aradi vár, a Szentháromság székesegyház és a Kultúrpalota is számos látnivalóval kecsegtet.
Utazás Romániába - Székelyudvarhely
Székelyudvarhely nem sorolható a nagyobb városok közé, kihagyni mégsem érdemes a programból. A települést főként magyarok lakják, nem véletlenül a székelyföldi kultúra és hagyományos központja. Nevezetességei közé tartozik a Jézus Szíve-kápolna, a Szent Miklós templom és a Szoborpark, ahol olyan híres székely alkotók mellszobrait nézhetjük meg, mint Tamási Áron vagy Benedek Elek.
A finom ételek szerelmesei nem fognak csalódni Romániában
A romániai konyha igencsak változatos, amely számos ország gasztronómiájából merít, beleértve a balkáni, magyar, török, szláv és osztrák hatásokat is. Mindenképp érdemes megkóstolni a töltött káposzta romániai megfelelőjét, a sarmalet, illetve a micit is, amely egy kicsi, henger alakú, darált húsból készült csemege, általában fokhagymával és különböző fűszerekkel készítik. Amit szintén nem érdemes kihagyni, az a padlizsánkrém, vagyis a vinete, de más romániai ínyencségekkel is érdemes kísérletezni, megbánni biztosan nem fogja.
Orvosi ellátás Romániában
Mivel Románia az Európai Unió tagja, az Európai Egészségbiztosítási Kártyát mindenképp érdemes kiváltani és magunkkal vinni, bármelyik városba is utazunk Románián belül. A kártya felmutatásával az érvényes hazai egészségbiztosítással rendelkező magyar állampolgárok a román állampolgárokéval megegyező feltételekkel részesülnek sürgősségi ellátásban az állami intézményekben. A kártyát online, ügyfélkapun keresztül lehet igényelni, és érdemes mindig magunknál tartani, bárhová is utazunk Románián belül.
A kártya azonban nem minden nehézség esetén tud segítséget nyújtani, ezért érdemes utasbiztosítást is kötni. A biztosító általában megtéríti a magánellátás költségét, ha baleset vagy betegség miatt kórházba kell mennünk, emellett akkor is segítséget nyújt, ha a poggyászunkkal történik valami, de akkor is jól jöhet, ha autóval utazunk és a járművel történik valami útközben.
Időeltolódás
A budapesti időzónához képest Romániában 1 órás az időeltolódás.
Magyar konzulátus Romániában
Magyarország bukaresti konzuli hivatala:
Cím: 011654 București, str. Ştefan Negulescu nr. 30.
(A konzuli osztály és a nagykövetség nem ugyanabban az épületben található.)
Tájékoztatás: +40-21-230-0550, +40-21-230-0552
Időpontfoglalás: +40-31-620 0537; +40-31-620 0538
E-mail: consulate.buc@mfa.gov.hu
Honlap: https://bukarest.mfa.gov.hu/
További külképviseletek:
- Nagykövetség, Bukarest (Cím: str. Jean-Louis Calderon nr. 63-65., 020034 Bucuresti)
- Főkonzulátus, Csíkszereda (Cím: 530210 Csíkszereda, Petőfi Sándor utca 45.)
- Főkonzulátus, Kolozsvár (Cím: 400113 Kolozsvár, Főtér 23. / Cluj-Napoca, Piata Unirii nr. 23.)
- Tiszteletbeli konzul, Jászvásár (Cím: 700471 Iasi, strada George Cosbuc nr. 72.)
- Tiszteletbeli konzul, Konstanca (Cím: 905500 Mangalia soseaua Constanței nr 2 bl 14 sc A ap 2., Jud. Constanța)
- Tiszteletbeli konzul, Szörényvár (Cím: 220019 Drobeta- Turnu Severin (Szörényvár), Strada Ion Luca Caragiale 39.)
- Tiszteletbeli konzul, Temesvár (300024 Temesvár, Bdul Revoluției nr.8, (Magyar Ház)
Telefonszámok vészhelyzet esetére
Európai segélyhívó: 112
Rendőrség: 995
Mentők: 961
Tűzoltóság: 981
Érdemes elmenteni biztosítója telefonszámát is, amennyiben olyan káresemény történik, amelyben ők is segíteni tudnak.
Ünnepnapok Romániában 2024-ben
- január 1. Újév
- január 2. Újév utáni nap
- január 6. Vízkereszt
- január 7. Keresztelő Szent János ünnepe
- január 24. Román Fejedelemségek Egyesülése
- május 1. Munka Ünnepe
- május 3. Ortodox Nagypéntek
- május 5. Ortodox Húsvét
- május 6. Ortodox Húsvét
- június 1. Gyereknap
- június 23. Ortodox Pünkösd
- június 24. Ortodox Pünkösd
- augusztus 15. Mária mennybemenetele
- november 30. Szent András ünnepe
- december 1. Román Nemzeti Ünnep
- december 25. karácsony
- december 26. karácsony
Magyar állampolgárok az alábbi úti okmányok valamelyikével utazhatnak be az országba:
Magánútlevéllel: Igen. Az utazás utolsó napjáig érvényesnek kell lennie.
Ideiglenes útlevél: Igen, csak Konzul állíthatja ki, az utazás utolsó napjáig érvényesnek kell lennie.
Személyi igazolvány: Igen. Az utazás utolsó napjáig érvényesnek kell lennie.
Ideiglenes személyi igazolvány: Nem elfogadott.
Régi típusú (könyvformátumú) személyi igazolvány: Nem elfogadott.
Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: Nem elfogadott.
Lejárt utiokmányok: Nem elfogadott.
Vízum : Nem szükséges.
Feltöltés dátuma: 2024.01.16.
Friss információk: https://konzinfo.mfa.gov.hu/utazasi-tanacsok-orszagonkent/romania
Idegenvezetőink
Miskolczi Endre
További ajánlataink
Kérdése van?
E-mailben vagy telefonon a rendel-kezésére állunk minden hétköznap
9 - 17 óráig.
Adja meg elérhetőségét, és kollégáink felveszik Önnel a kapcsolatot:
Ingyenes, kedvezményes szolgáltatások
1 keresési találat
SZÉKELYFÖLDI NAGYKÖRUTAZÁS
Előzetes utazási szándékát kérjük jelezze irodánknak!