Montenegro - utazások
Montenegró: kis ország csodás élményekkel
Montenegró a legkisebb szláv állam, mégis a Balkán egyik gyöngyszeme, amit egyre gyakrabban keresnek fel a turisták, nem véletlenül. Dél-Európában, a Balkán-félszigeten található, délnyugaton az Adriai-tenger, nyugaton Horvátország, északnyugaton Bosznia-Hercegovina, északkeleten Szerbia, keleten Koszovó, délkeleten pedig Albánia határolja.
Montenegróban euróval lehet fizetni, bár az ország jelenleg nem tartozik az eurózónához.
Montenegró történelme
A mai Montenegró (Crna Gora) területét már évezredekkel ezelőtt is meghatározta a történelem folyása, hiszen része volt a Római, majd a Bizánci Birodalomnak is. Először a 13. században említették ezen a néven, mely Fekete Erdőt jelent szó szerint. Később, a 15. századtól kezdődően az Oszmán Birodalom nehezítette meg Montenegró életét, de formálisan soha nem tudták teljesen bekebelezni. A 19. század második felében független állam volt, 1910-ben kikiáltották a királyságot, ami végül nem tartott soká. Az első világháború után Jugoszlávia része lett, majd Jugoszlávia felbomlása után Szerbiával kiáltották ki a föderációt. 2006-ban, népszavazás útján függetlenedtek. 2010 óta az Európai Unió hivatalos tagjelöltje, 2017-ben pedig a NATO-hoz is csatlakoztak.
Montenegro utazás repülővel és busszal
Montenegro autóval, busszal és repülővel is könnyedén megközelíthető. Az országnak két nagyobb repülőtere van:
- Podgoricai repülőtér, a legnagyobb és legforgalmasabb nemzetközi repülőtér az országban,
- Tivati Nemzetközi Repülőtér, mely szintén jelentős utasforgalmat bonyolít.
Montenegró utazás - Podgorica
Podgorica Montenegró fővárosa, és egyben a kis ország legnagyobb települése, a lakosság körülbelül egyharmada él itt. A város a Morača folyó partján fekszik. A történelmi látványosságok és a városon belül felfedezhető eltérő építészeti stílusjegyek árulkodnak a viharos történelemről.
Ha Podgoricán járunk, mindenképp érdemes megnézni a Morača folyó partjait összekötő Millenium hidat, melyet 2005-ben adták át, és Podgorica modern arculatát szimbolizálja. Szintén érdemes ellátogatni a Nemzeti Színházba, mely a város kulturális életének egyik központja. Az irodalom szerelmeseinek a Puskint és feleségét ábrázoló szobrot nem érdemes kihagyni a programból. A Ribnica folyó Podgorica egyik régebbi része mellett folyik, felette egy régi kőhíd ível át. A környező terület, a Ribnica-szurdok, hangulatos hely lehet sétákhoz és a pihenéshez.
Montenegró utazás - Budva
Budva Montenegró egyik legkedveltebb célpontja, a turistákat főként gyönyörű tengerpartja vonzza. A település azonban a tenger mellett is számos látnivalót kínál. Budva óvárosa a középkori városfalak között helyezkedik el, így a főszezonon kívül eső időszakban is ideális kirándulóhely lehet. A szűk sikátorok, macskaköves utcák és történelmi épületek minden utazót el tudnak csábítani egy kellemes sétára, de érdemes megnézni a Citadellában található múzeumot, illetve a város egyik legszebb épületét, a Szentháromság-templomot.
Montenegró utazás - Kotor
Kotor szintén egy közkedvelt tengerparti város, a Kotori-öböl keleti csücskében fekszik. A települést csodás hegyek ölelik körbe, emellett a régi mediterrán kikötő és az azt körülvevő városfal miatt is érdemes ide látogatni, ezek ugyanis az UNESCO Világörökség részét képezik. Az építészet iránt érdeklődők gyönyörű templomokat fedezhetnek fel a városban, de a Tengerészeti Múzeum is kiváló program lehet azoknak, akik aktív kikapcsolódásra is vágynak a tengerparton eltöltött napok mellett.
Montenegró időjárása
Montenegró időjárása változatos, hiszen az ország területén tengerpart és hegyvidékek is megtalálhatók. Az Adriai-tenger mentén fekvő városok, mint Budva és Kotor mediterrán éghajlatúak, a hegyvidék pedig hűvösebb, télen emiatt a téli sportok űzésére is ideális.
Hasznos információk a Montenegróba utazóknak
Montenegró nincs messze hazánktól és a jövőben szeretne az Európai Unióhoz csatlakozni, a tagjelölt státuszt 2010-ben kapta meg. Ettől függetlenül érdemes utánanézni a helyi szokásoknak, körülményeknek, hogy ne érjen bennünket meglepetés, amikor odautazunk.
Vallás Montenegróban
Montenegróban különböző vallási felekezetek élnek egymás mellett. A lakosság nagyobb része az ortodox keresztény vallást gyakorolja, arányuk 70 százalék körül van. Emellett a muszlim vallás is jelen van az országban, ami főként az albán és a bosnyák nemzetiségekre jellemző, ők a lakosság körülbelül egyötödét adják. A horvát kisebbség tagjai pedig főként katolikusnak vallják magukat. Az országban vallási tolerancia jellemző.
Időeltolódás Montenegróban
Montenegróban ugyanannyi az idő, mint Magyarországon, ezért utazáskor nem kell átállítani az órát.
Orvosi ellátás Montenegróban
A Magyarország és Montenegró közötti megállapodás értelmében az itthon egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyek átmeneti montenegrói tartózkodásuk esetén igénybe vehetnek sürgősségi egészségügyi ellátást. Erről részletesebben a NEAK oldalán olvashatunk. Ettől függetlenül mindenképp érdemes utasbiztosítást kötni, ha Montenegróban nyaralunk, hiszen nem csak sürgősségi ellátásra lehet szükség, hanem más esetekben is sokat segíthet a biztosító, legyen szó kisebb balesetekről vagy akár poggyászkárról. Az ingyenesen kiváltható Európai Egészségbiztosítási Kártyát Montenegróban nem lehet használni.
Tömegközlekedés, autóbérlés Montenegróban
Ha a tömegközlekedést választjuk Montenegróban, érdemes előre utána nézni az utazási feltételeknek. Állami busztársaság nem működik az országban, az utasokat magáncégek szállítják, és a hazai árakhoz képest valamivel drágábban lehet ezt a szolgáltatást igénybe venni. A tengerpartra vonattal is utazhatunk, ami valamivel olcsóbb, mint a busz.
2022-től használható Montenegró első autópályája Matesevo és Smokovac (Podgorica) között. Az autópálya díjköteles, fizetni a kapuknál van lehetőség. Az autópályán a megengedett legnagyobb sebesség 100 km/h. Autóbérlésre viszonylag olcsón van lehetőség, a közlekedés azonban még a tapasztalt sofőröket is próbára teheti, a közlekedési szabályokat ugyanis nem minden esetben tartják be az autósok.
Ínyencségek Montenegróban: mit érdemes megkóstolni?
Montenegróban megtalálhatjuk a Balkánra jellemző specialitásokat, az ízletes, reggelire fogyasztott burektől kezdve a különböző darált húsokból készült csevapig, pljeskavicáig. Montenegróban emellett a nagyon fontos alapanyag az olívaolaj, számos fogás elkészítéséhez használják. A desszerteknél a sült tésztát és a friss, zamatos gyümölcsök dominálnak, ezeket is mindenképp érdemes megkóstolni, akárcsak az ízletes házi fehér vagy vörösborokat, amelyek szintén népszerűek Montenegróban.
Külképviselet Montenegróban
Magyarország Nagykövetsége Podgorica
Cím: 81000 Podgorica, Kralja Nikole 104
Előhívó: 00 382 20
Telefon: 602-880, 602-910
Ünnepnapok, munkaszüneti napok Montenegróban 2024-ben
Január 1-2. Újév
Január 6-9. Ortodox karácsony
Május 1. Munka ünnepe
Május 2. szabadnap Munka ünnepe miatt
Május 3. Ortodox Nagypéntek
Május 6. Ortodox Húsvét
Május 21. Függetlenség Napja
Május 22. szabad Függetlenség Napja miatt
Július 13. Nemzeti ünnep
Július 15. Nemzeti ünnep
Magyar állampolgárok az alábbi úti okmányok valamelyikével utazhatnak be az országba:
Magánútlevéllel: Igen. Az utazás utolsó napjáig érvényesnek kell lennie.
Ideiglenes útlevél: Igen, csak Konzul állíthatja ki, az utazás utolsó napjáig érvényesnek kell
lennie.
Személyi igazolvány: Igen, az utazás utolsó napjáig érvényesnek kell lennie.
Ideiglenes személyi igazolvány: Nem elfogadott.
Régi típusú (könyvformátumú) személyi igazolvány: Nem elfogadott.
Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: Nem elfogadott.
Lejárt utiokmányok: Nem elfogadott.
Vízum: Beszerzése nem szükséges az országban történő 3 hónapnál rövidebb tartózkodásnál.
Feltöltés dátuma: 2024.01.12.
Friss információk: https://konzinfo.mfa.gov.hu/utazasi-tanacsok-orszagonkent/montenegro
Montenegró területéről eddig négy helyszín került fel a világörökség listájára.
Kotor:
Kotor városa a középkorban a kereskedelem, az ikonfestészet, az aranyművesség és a kőfaragás egyik fontos központja volt. A régió jelentős szerepet játszott a mediterrán kultúra elterjedésében a Balkánon. A nagyméretű természetes kikötővel rendelkező Kotort ókori görög telepesek alapították. Később a Római Birodalom fennhatósága alá került, majd a Bizánci Birodalom egyik autonóm településévé vált. A 13. és a 14. században fontos kikötőváros volt. Az évszázadok során számos birodalom harcolt a város feletti uralom megszerzéséért, a harcok mellett számos földrengés okozta kárt szenvedett el. Különösen nagy kárt okozott az 1667-es földrengés, az utolsó, 1997-es földmozgás után az egész várost kiürítették és intenzív, azóta teljesen befejezett helyreállítási munkába kezdtek. A települést öt kilométer hosszú pártázatos oromzatú fal veszi körül. Román stílusú katedrálisa a 12. században épült, majd az 1667-es földrengés után helyreállították. A 12. század végére datálható Szent Lukács-templom a középkori raškai szerb stílusú egyházi építészet egyik korai példája. A Szent János-erőd romjai a városközpont felett 250 méter magasságban helyezkednek el.
Durmitor Nemzeti Park:
A világörökségi helyszín az utolsó jégkorszak gleccserei által kialakított Durmitor-hegység legmagasabb hegycsúcsából, valamint a nemzeti parkból áll. A „durmitor” szó feltehetően kelta eredetű, jelentése „hegység, sok tóval”. A területen számos példája látható a folyami és jeges talajerózió jelenségekre. A park területén található Európa egyik utolsó vadvizű folyója, a Tara-folyó, ami a kontinens legmélyebb szurdokát (1300 méter) vájta a hegyek közé. Változatos növény- és állatvilágát annak köszönheti, hogy viszonylag kis területen a nagy magasságkülönbségek miatt egyszerre érvényesülnek a mediterrán és a hegyi mikroklíma időjárási hatásai. A park gazdag növényzetében harminchét endemikus fajt azonosítottak, melyek közül hat kizárólag ezen a területen honos. Ezen kívül itt látható Európa egyik utolsó, érintetlen feketefenyő-erdeje. Az itt élő állatok közül megtalálható a barna medve, a farkas, a vaddisznó, a vadmacska, a zerge, különböző sasfajok, a szirtifogoly, a siketfajd és a nyírfajd. A számos turistaúton megközelíthető Fekete-tó mélysége helyenként eléri a 49 métert.
Stećak - középkori sírkövek:
A Stećak (többes számban stećci) díszesen faragott sírkő, Európa középkorának egyedi régészeti és történelmi hagyatéka. A világörökségi helyszínhez megközelítőleg 4000 ilyen sírkő tartozik, 28 temetőből. A négy ország területén eddig 3300 helyszínen megközelítőleg 70 000 sírkövet jegyeztek fel. A legkorábbiak a 12. század második felére a legkésőbbiek a 16. századra datálhatók, a legtöbb követ a 14. és a 15. században faragták. Bár szorosan a középkorhoz kötődnek sokkal korábbi, történelem előtti hatások is kimutathatók rajtuk. Formájuk változatos, lehetnek egyszerű kőlapok, dobozszerű vagy nyeregtetővel fedett sírkövek, keresztek, oszlopok. Minőségük nagymértékben függ a kőfaragó technikai felkészültségétől és a megrendelő kívánságaitól. Bár a 16. századtól nem faragtak újabb köveket mégis napjainkig hatnak a környéken élők kultúrájára, történeket kapcsolódnak hozzájuk és hatással vannak a helyi művészekre, festőkre, szobrászokra, költőkre és fényképészekre is. A helyszínhez tartozó valamennyi sírkő eredeti helyén található és viszonylag jó állapotban van, a 28 helyszín kiválasztásakor törekedtek arra, hogy minden jellegzetes formájuk képviselve legyen. A kövek tanulmányozása és dokumentálása a 19. században kezdődött és jelenleg is tart.
16–17. századi velencei védművek:
Horvátország, Montenegró és Olaszország közös világörökségi helyszínéhez összesen 15 védmű tartozik. A védművek egy több mint ezer kilométeres vonalon fekszenek Lombardiától az Adriai-tenger keleti partjáig. Az erődítményrendszer két részre oszlik, a "Stato da Terra" a Velencei Köztársaságot óvta a többi európai állam támadásától, míg a "Stato da Mar" az Adriai-tengertől kelet felé tartó tengeri kereskedelmi útvonalakat és hozzájuk tartozó kikötőket védte. Az erődrendszer a velenceiek fennhatóságát fejezte ki a meghódított területeken és elősegítette a további terjeszkedést. A puskapor használatának elterjedése alapvetően változtatta meg a hadviselési szokásokat, ennek következtében a katonai célú építészetet is ami az úgynevezett "alla modernal" (modern) típusú bástyákkal ellátott erődítmények építésében figyelhető meg.
Montenegró: kis ország csodás élményekkel
Montenegró a legkisebb szláv állam, mégis a Balkán egyik gyöngyszeme, amit egyre gyakrabban keresnek fel a turisták, nem véletlenül. Dél-Európában, a Balkán-félszigeten található, délnyugaton az Adriai-tenger, nyugaton Horvátország, északnyugaton Bosznia-Hercegovina, északkeleten Szerbia, keleten Koszovó, délkeleten pedig Albánia határolja.
Montenegróban euróval lehet fizetni, bár az ország jelenleg nem tartozik az eurózónához.
Montenegró történelme
A mai Montenegró (Crna Gora) területét már évezredekkel ezelőtt is meghatározta a történelem folyása, hiszen része volt a Római, majd a Bizánci Birodalomnak is. Először a 13. században említették ezen a néven, mely Fekete Erdőt jelent szó szerint. Később, a 15. századtól kezdődően az Oszmán Birodalom nehezítette meg Montenegró életét, de formálisan soha nem tudták teljesen bekebelezni. A 19. század második felében független állam volt, 1910-ben kikiáltották a királyságot, ami végül nem tartott soká. Az első világháború után Jugoszlávia része lett, majd Jugoszlávia felbomlása után Szerbiával kiáltották ki a föderációt. 2006-ban, népszavazás útján függetlenedtek. 2010 óta az Európai Unió hivatalos tagjelöltje, 2017-ben pedig a NATO-hoz is csatlakoztak.
Montenegro utazás repülővel és busszal
Montenegro autóval, busszal és repülővel is könnyedén megközelíthető. Az országnak két nagyobb repülőtere van:
- Podgoricai repülőtér, a legnagyobb és legforgalmasabb nemzetközi repülőtér az országban,
- Tivati Nemzetközi Repülőtér, mely szintén jelentős utasforgalmat bonyolít.
Montenegró utazás - Podgorica
Podgorica Montenegró fővárosa, és egyben a kis ország legnagyobb települése, a lakosság körülbelül egyharmada él itt. A város a Morača folyó partján fekszik. A történelmi látványosságok és a városon belül felfedezhető eltérő építészeti stílusjegyek árulkodnak a viharos történelemről.
Ha Podgoricán járunk, mindenképp érdemes megnézni a Morača folyó partjait összekötő Millenium hidat, melyet 2005-ben adták át, és Podgorica modern arculatát szimbolizálja. Szintén érdemes ellátogatni a Nemzeti Színházba, mely a város kulturális életének egyik központja. Az irodalom szerelmeseinek a Puskint és feleségét ábrázoló szobrot nem érdemes kihagyni a programból. A Ribnica folyó Podgorica egyik régebbi része mellett folyik, felette egy régi kőhíd ível át. A környező terület, a Ribnica-szurdok, hangulatos hely lehet sétákhoz és a pihenéshez.
Montenegró utazás - Budva
Budva Montenegró egyik legkedveltebb célpontja, a turistákat főként gyönyörű tengerpartja vonzza. A település azonban a tenger mellett is számos látnivalót kínál. Budva óvárosa a középkori városfalak között helyezkedik el, így a főszezonon kívül eső időszakban is ideális kirándulóhely lehet. A szűk sikátorok, macskaköves utcák és történelmi épületek minden utazót el tudnak csábítani egy kellemes sétára, de érdemes megnézni a Citadellában található múzeumot, illetve a város egyik legszebb épületét, a Szentháromság-templomot.
Montenegró utazás - Kotor
Kotor szintén egy közkedvelt tengerparti város, a Kotori-öböl keleti csücskében fekszik. A települést csodás hegyek ölelik körbe, emellett a régi mediterrán kikötő és az azt körülvevő városfal miatt is érdemes ide látogatni, ezek ugyanis az UNESCO Világörökség részét képezik. Az építészet iránt érdeklődők gyönyörű templomokat fedezhetnek fel a városban, de a Tengerészeti Múzeum is kiváló program lehet azoknak, akik aktív kikapcsolódásra is vágynak a tengerparton eltöltött napok mellett.
Montenegró időjárása
Montenegró időjárása változatos, hiszen az ország területén tengerpart és hegyvidékek is megtalálhatók. Az Adriai-tenger mentén fekvő városok, mint Budva és Kotor mediterrán éghajlatúak, a hegyvidék pedig hűvösebb, télen emiatt a téli sportok űzésére is ideális.
Hasznos információk a Montenegróba utazóknak
Montenegró nincs messze hazánktól és a jövőben szeretne az Európai Unióhoz csatlakozni, a tagjelölt státuszt 2010-ben kapta meg. Ettől függetlenül érdemes utánanézni a helyi szokásoknak, körülményeknek, hogy ne érjen bennünket meglepetés, amikor odautazunk.
Vallás Montenegróban
Montenegróban különböző vallási felekezetek élnek egymás mellett. A lakosság nagyobb része az ortodox keresztény vallást gyakorolja, arányuk 70 százalék körül van. Emellett a muszlim vallás is jelen van az országban, ami főként az albán és a bosnyák nemzetiségekre jellemző, ők a lakosság körülbelül egyötödét adják. A horvát kisebbség tagjai pedig főként katolikusnak vallják magukat. Az országban vallási tolerancia jellemző.
Időeltolódás Montenegróban
Montenegróban ugyanannyi az idő, mint Magyarországon, ezért utazáskor nem kell átállítani az órát.
Orvosi ellátás Montenegróban
A Magyarország és Montenegró közötti megállapodás értelmében az itthon egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyek átmeneti montenegrói tartózkodásuk esetén igénybe vehetnek sürgősségi egészségügyi ellátást. Erről részletesebben a NEAK oldalán olvashatunk. Ettől függetlenül mindenképp érdemes utasbiztosítást kötni, ha Montenegróban nyaralunk, hiszen nem csak sürgősségi ellátásra lehet szükség, hanem más esetekben is sokat segíthet a biztosító, legyen szó kisebb balesetekről vagy akár poggyászkárról. Az ingyenesen kiváltható Európai Egészségbiztosítási Kártyát Montenegróban nem lehet használni.
Tömegközlekedés, autóbérlés Montenegróban
Ha a tömegközlekedést választjuk Montenegróban, érdemes előre utána nézni az utazási feltételeknek. Állami busztársaság nem működik az országban, az utasokat magáncégek szállítják, és a hazai árakhoz képest valamivel drágábban lehet ezt a szolgáltatást igénybe venni. A tengerpartra vonattal is utazhatunk, ami valamivel olcsóbb, mint a busz.
2022-től használható Montenegró első autópályája Matesevo és Smokovac (Podgorica) között. Az autópálya díjköteles, fizetni a kapuknál van lehetőség. Az autópályán a megengedett legnagyobb sebesség 100 km/h. Autóbérlésre viszonylag olcsón van lehetőség, a közlekedés azonban még a tapasztalt sofőröket is próbára teheti, a közlekedési szabályokat ugyanis nem minden esetben tartják be az autósok.
Ínyencségek Montenegróban: mit érdemes megkóstolni?
Montenegróban megtalálhatjuk a Balkánra jellemző specialitásokat, az ízletes, reggelire fogyasztott burektől kezdve a különböző darált húsokból készült csevapig, pljeskavicáig. Montenegróban emellett a nagyon fontos alapanyag az olívaolaj, számos fogás elkészítéséhez használják. A desszerteknél a sült tésztát és a friss, zamatos gyümölcsök dominálnak, ezeket is mindenképp érdemes megkóstolni, akárcsak az ízletes házi fehér vagy vörösborokat, amelyek szintén népszerűek Montenegróban.
Külképviselet Montenegróban
Magyarország Nagykövetsége Podgorica
Cím: 81000 Podgorica, Kralja Nikole 104
Előhívó: 00 382 20
Telefon: 602-880, 602-910
Ünnepnapok, munkaszüneti napok Montenegróban 2024-ben
Január 1-2. Újév
Január 6-9. Ortodox karácsony
Május 1. Munka ünnepe
Május 2. szabadnap Munka ünnepe miatt
Május 3. Ortodox Nagypéntek
Május 6. Ortodox Húsvét
Május 21. Függetlenség Napja
Május 22. szabad Függetlenség Napja miatt
Július 13. Nemzeti ünnep
Július 15. Nemzeti ünnep
Magyar állampolgárok az alábbi úti okmányok valamelyikével utazhatnak be az országba:
Magánútlevéllel: Igen. Az utazás utolsó napjáig érvényesnek kell lennie.
Ideiglenes útlevél: Igen, csak Konzul állíthatja ki, az utazás utolsó napjáig érvényesnek kell
lennie.
Személyi igazolvány: Igen, az utazás utolsó napjáig érvényesnek kell lennie.
Ideiglenes személyi igazolvány: Nem elfogadott.
Régi típusú (könyvformátumú) személyi igazolvány: Nem elfogadott.
Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: Nem elfogadott.
Lejárt utiokmányok: Nem elfogadott.
Vízum: Beszerzése nem szükséges az országban történő 3 hónapnál rövidebb tartózkodásnál.
Feltöltés dátuma: 2024.01.12.
Friss információk: https://konzinfo.mfa.gov.hu/utazasi-tanacsok-orszagonkent/montenegro
Montenegró területéről eddig négy helyszín került fel a világörökség listájára.
Kotor:
Kotor városa a középkorban a kereskedelem, az ikonfestészet, az aranyművesség és a kőfaragás egyik fontos központja volt. A régió jelentős szerepet játszott a mediterrán kultúra elterjedésében a Balkánon. A nagyméretű természetes kikötővel rendelkező Kotort ókori görög telepesek alapították. Később a Római Birodalom fennhatósága alá került, majd a Bizánci Birodalom egyik autonóm településévé vált. A 13. és a 14. században fontos kikötőváros volt. Az évszázadok során számos birodalom harcolt a város feletti uralom megszerzéséért, a harcok mellett számos földrengés okozta kárt szenvedett el. Különösen nagy kárt okozott az 1667-es földrengés, az utolsó, 1997-es földmozgás után az egész várost kiürítették és intenzív, azóta teljesen befejezett helyreállítási munkába kezdtek. A települést öt kilométer hosszú pártázatos oromzatú fal veszi körül. Román stílusú katedrálisa a 12. században épült, majd az 1667-es földrengés után helyreállították. A 12. század végére datálható Szent Lukács-templom a középkori raškai szerb stílusú egyházi építészet egyik korai példája. A Szent János-erőd romjai a városközpont felett 250 méter magasságban helyezkednek el.
Durmitor Nemzeti Park:
A világörökségi helyszín az utolsó jégkorszak gleccserei által kialakított Durmitor-hegység legmagasabb hegycsúcsából, valamint a nemzeti parkból áll. A „durmitor” szó feltehetően kelta eredetű, jelentése „hegység, sok tóval”. A területen számos példája látható a folyami és jeges talajerózió jelenségekre. A park területén található Európa egyik utolsó vadvizű folyója, a Tara-folyó, ami a kontinens legmélyebb szurdokát (1300 méter) vájta a hegyek közé. Változatos növény- és állatvilágát annak köszönheti, hogy viszonylag kis területen a nagy magasságkülönbségek miatt egyszerre érvényesülnek a mediterrán és a hegyi mikroklíma időjárási hatásai. A park gazdag növényzetében harminchét endemikus fajt azonosítottak, melyek közül hat kizárólag ezen a területen honos. Ezen kívül itt látható Európa egyik utolsó, érintetlen feketefenyő-erdeje. Az itt élő állatok közül megtalálható a barna medve, a farkas, a vaddisznó, a vadmacska, a zerge, különböző sasfajok, a szirtifogoly, a siketfajd és a nyírfajd. A számos turistaúton megközelíthető Fekete-tó mélysége helyenként eléri a 49 métert.
Stećak - középkori sírkövek:
A Stećak (többes számban stećci) díszesen faragott sírkő, Európa középkorának egyedi régészeti és történelmi hagyatéka. A világörökségi helyszínhez megközelítőleg 4000 ilyen sírkő tartozik, 28 temetőből. A négy ország területén eddig 3300 helyszínen megközelítőleg 70 000 sírkövet jegyeztek fel. A legkorábbiak a 12. század második felére a legkésőbbiek a 16. századra datálhatók, a legtöbb követ a 14. és a 15. században faragták. Bár szorosan a középkorhoz kötődnek sokkal korábbi, történelem előtti hatások is kimutathatók rajtuk. Formájuk változatos, lehetnek egyszerű kőlapok, dobozszerű vagy nyeregtetővel fedett sírkövek, keresztek, oszlopok. Minőségük nagymértékben függ a kőfaragó technikai felkészültségétől és a megrendelő kívánságaitól. Bár a 16. századtól nem faragtak újabb köveket mégis napjainkig hatnak a környéken élők kultúrájára, történeket kapcsolódnak hozzájuk és hatással vannak a helyi művészekre, festőkre, szobrászokra, költőkre és fényképészekre is. A helyszínhez tartozó valamennyi sírkő eredeti helyén található és viszonylag jó állapotban van, a 28 helyszín kiválasztásakor törekedtek arra, hogy minden jellegzetes formájuk képviselve legyen. A kövek tanulmányozása és dokumentálása a 19. században kezdődött és jelenleg is tart.
16–17. századi velencei védművek:
Horvátország, Montenegró és Olaszország közös világörökségi helyszínéhez összesen 15 védmű tartozik. A védművek egy több mint ezer kilométeres vonalon fekszenek Lombardiától az Adriai-tenger keleti partjáig. Az erődítményrendszer két részre oszlik, a "Stato da Terra" a Velencei Köztársaságot óvta a többi európai állam támadásától, míg a "Stato da Mar" az Adriai-tengertől kelet felé tartó tengeri kereskedelmi útvonalakat és hozzájuk tartozó kikötőket védte. Az erődrendszer a velenceiek fennhatóságát fejezte ki a meghódított területeken és elősegítette a további terjeszkedést. A puskapor használatának elterjedése alapvetően változtatta meg a hadviselési szokásokat, ennek következtében a katonai célú építészetet is ami az úgynevezett "alla modernal" (modern) típusú bástyákkal ellátott erődítmények építésében figyelhető meg.
Idegenvezetőink
További ajánlataink
Kérdése van?
E-mailben vagy telefonon a rendelkezésére állunk minden hétköznap
9 - 17 óráig.