Durres - utazások
Albánia: minden, amit tudni érdemes
Az Albán Köztársaság vagy Albánia egyre népszerűbb úti cél a turisták körében, a legtöbben gyönyörű tengerpartjai miatt keresik fel. Független állam, elhelyezkedését tekintve Délkelet-Európában, a Balkán-félszigeten található. Az ország északon Montenegróval, északkeleten Koszovóval, keleten Észak-Macedóniával, délen pedig Görögországgal határos. Nyugati partjait az Adriai-tenger, délnyugati részeit pedig a Jón-tenger mossa. Albánia fővárosa Tirana, amely az ország központi részén, közel a tengerparthoz helyezkedik el.
A hivatalos pénznem az albán lek, de számos helyen lehet fizetni dollárral és euróval is. A bankkártyát viszont nem fogadják el sok helyen, ezért érdemes készpénzt vinni magunkkal.
Albánia történelme
Albánia történelme több ezer évre nyúlik vissza, a különböző korokból származó emlékek az egész ország területén megtalálhatóak. Albánia évszázadokon át volt a Római Birodalom, később a Bizánci Birodalom része, majd közel fél évezreden át tartozott az Oszmán Birodalomhoz is. Függetlenségét 1912-ben kiáltotta ki, de a demokráciát végül a kommunista rendszer összeomlása hozta el az 1990-es évek elején. Albánia 2009 óta a NATO tagja, emellett az Európai Unió egyik tagjelöltje, az elmúlt évekre jelentős gazdasági és társadalmi fejlődés volt a jellemző.
Albánia utazás repülővel és busszal
Albánia autóval, busszal és repülővel is könnyedén megközelíthető. Az országnak három repülőtere van:
- Tirana Nemzetközi Repülőtér (Teréz anya repülőtér), a legnagyobb és legforgalmasabb repülőtér az országban
- Kukës Nemzetközi Repülőtér
- Vlorai Repülőtér: jelenleg még fejlesztés alatt áll, a következő években fog megnyílni.
Albánia utazás - Tirana
Tirana Albánia fővárosa, körülbelül félmillióan lakják, ha nem számítjuk bele az agglomerációt, azzal együtt a 800 ezer főt is elérheti az ott élők száma. A város kulturális és gazdasági szempontból is az ország központja, egyetemi város. A legszebb látnivalók közé tartozik a Skanderbeg tér, amely a város főtere, közelében találhatóak a város legfontosabb épületei, például a Nemzeti Történelmi Múzeum, az Et'hem Bey mecset és a kormányzati épületek is. Érdemes ellátogatni ahhoz a piramis alakú építményhez is, melyet eredetileg a kommunista diktátor, Enver Hoxha tiszteletére építettek; ma már kulturális intézményként funkcionál. Az oszmán korból fennmaradt, kőből épült Tímárok hídja is izgalmas látnivaló.
Albánia utazás - Durres
Durres az egyik legnépszerűbb célpont az Albániát választó turisták körében, de nemcsak csodás tengerpartja miatt érdemes ide ellátogatni, hanem a település egyéb látnivalói is vonzóak lehetnek. Az ország második legnépesebb városa Tirana után, a főszezonban kifejezetten pezsgő település. Érdemes megnézni a római amfiteátrumot, mely az egyetlen ilyen ismert ókori építmény Albániában, illetve a Régészeti Múzeum is izgalmas látnivalókat ígér.
Albánia utazás - Saranda
Saranda szintén egy tengerparti város, de az ország déli részén található, a Jón-tenger partján fekszik, közel a görögországi Korfu szigetéhez. A tengerpart mellett érdemes ellátogatni a Butrint Nemzeti Parkba, mely az UNESCO világörökségi helyszín része. Találhatóak itt görög, római, bizánci és velencei korszakokból származó épületek maradványai, például egy amfiteátrum, egy római fürdő és egy keresztény bazilika is. Ha szeretne a szép kilátásban gyönyörködni, a 16. században épült vár is izgalmas programot ígér, egészen Korfu szigetéig el lehet látni.
Albánia időjárása
Albániában az időjárást legfőképpen a változatos domborzati viszonyok alakítják, de az éghajlata alapvetően mediterrán, enyhe telekkel és forró nyarakkal. Ha a hegyvidékre utazunk, több csapadékra érdemes számítani, inkább a kontinentális éghajlat a jellemző.
Hasznos információk az Albániába utazóknak
Albánia nincs messze hazánktól és a jövőben szeretne az Európai Unióhoz csatlakozni, ennek ellenére érdemes utánanézni a helyi szokásoknak, körülményeknek, hogy ne érjen bennünket meglepetés, amikor odautazunk.
Vallás Albániában
Albániában különböző vallási felekezetek élnek egymás mellett. Legtöbben a muszlim vallást gyakorolják, ők több mint a lakosság felét teszik ki. A kereszténység is fontos szerepet játszik az albán társadalomban. Az ortodox kereszténység az ország lakosságának mintegy 10 százalékát teszi ki, míg a katolikus keresztények aránya 10-15 százalék között mozog.
Időeltolódás Albániában
Albániában ugyanannyi az idő, mint Magyarországon, ezért utazáskor nem kell átállítani az órát.
Orvosi ellátás Albániában
Ha Albániába utazunk, mindenképpen érdemes utasbiztosítást kötni, mivel itt nem lehet használni az ingyenesen kiváltható Európai Egészségbiztosítási Kártyát. A biztosítással szükség esetén a magánorvosi ellátást is igénybe lehet venni.
Tömegközlekedés, autóbérlés Albániában
A tömegközlekedés kevésbé jól szervezett Albániában, mint a legtöbb európai országban, ezért érdemes utánanézni, hogy mivel tudunk utazni. Távolsági buszközlekedés működik, mellette azonban a kevésbé kiszámítható “furgonos” megoldás is működhet, ha elég kalandvágyóak vagyunk. Vonattal is utazhatunk, ez azonban kifejezetten lassú - cserébe gyönyörű kilátásban lesz részünk.
Albán konyha: mindenképp kóstoljuk meg a helyi fogásokat!
Az albán konyha változatos és kifejezetten fűszeres, főként a mediterrán, a balkáni és a török konyha elemei jellemzik. Sok húst fogyasztanak, amit általában friss zöldségekkel, salátával egészítenek ki. Érdemes megkóstolni a byreket, ami az egyik legnépszerűbb balkáni étel, egy tésztából készült sós pite, amelyet különböző töltelékekkel készítenek, például spenóttal, sajttal vagy hússal. A legnépszerűbb hús Albániában a bárány, ezt kiválóan tudják elkészíteni, desszertként pedig az itthon is ismerős baklavát érdemes megkóstolni. Étvágygerjesztőnek a merészebbek a rakit is megkóstolhatják, ami egy erős, házikészítésű pálinka.
Külképviselet Albániában
Magyarország Nagykövetsége Tirana
Cím: Tirana, Rruga e Xibrakëve 47.
Előhívó: 00 355 4
Telefon: 22 32 238, 22 34 903
Ünnepnapok, munkaszüneti napok Albániában 2024-ben
- Január 1-2. Újév
- Március 14. Nyári Fesztivál
- Március 22. Nevruz (Perzsa újév)
- Március 31. Húsvét
- Április 1. Húsvét
- Április 10. Eid-al Fitr
- Május 1. Munka ünnepe
- Május 5-6. (ortodox húsvét)
- Június 16-17. Eid al-Adha
- Szeptember 5. Kalkuttai Szent Teréz Napja
- November 28. Függetlenség Napja
- December 8-9. Nemzeti Ifjúság Nap
- December 25. Karácsony
Magyar állampolgárok az alábbi úti okmányok valamelyikével utazhatnak be az országba:
Magánútlevél: Igen. Mely útlevélnek az utazás utolsó napjáig érvényesnek kell lennie.
Ideiglenes útlevél: Igen. Csak konzulátus adhatja ki!
Személyi igazolvány: Igen. Mely az utazás utolsó napjáig érvényesnek kell lennie
Ideiglenes személyi igazolvány: Nem elfogadott
Régi típusú (könyvformátumú) személyi igazolvány: Nem elfogadott
Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: Nem elfogadott
Kiskorúak beutazása:
Ha a kiskorúval nem utazik együtt nagykorú, a határátkelőhelyen csak akkor léphet be vagy ki, ha szülői vagy gyámhatósági hozzájáruló nyilatkozattal rendelkezik. A nyilatkozat tartalmazza a hozzájáruló(k) és az utazó kiskorú személyes adatait (születési hely és idő, lakcím, igazolvány száma), a nyilatkozat területi és időbeli hatályát valamint a hozzájáruló(k) aláírását. A nyilatkozatot célszerű angol nyelvre lefordítani vagy egyből angolul elkészíteni. Bár formai megkötés nincs, a nyilatkozatot két tanú, vagy közjegyző előtt javasolt megtenni.
Ha a határellenőrzést végző hatósági személyekben gyanú merül fel arra vonatkozóan, hogy a belépni vagy kilépni kívánó, nagykorú kíséretében levő kiskorút ki kívánják vonni a jogosan szülői felügyeleti jogot gyakorló személy felügyelete alól, a határőrség alkalmazottja további, részletes vizsgálatot végezhet ennek tisztázása érdekében. Ha kiskorúak szervezett csoportban lépnek az ország területére, kíséretükben kell lennie legalább egy nagykorú személynek az oktatási intézményüktől. Az oktatási intézmény képviselőjének be kell tudni mutatnia az intézmény vezetőjének aláírását tartalmazó teljes utaslistát.
Vízum:
Magyar állampolgárok vízummentesen utazhatnak be Albániába, és egyszeri belépéssel 180 naponként 90 napig tartózkodhatnak az országban. 180 naponként 90 napot meghaladó, tartózkodási engedély nélkül történő túltartózkodás esetén pénzbüntetésre illetve beutazási tilalom elrendelésére kell számítani!
A 180 napon belül 90 napnál hosszabb ideig Albániában tartózkodó külföldieknek saját vagy cégük tulajdonában álló gépkocsijukat albán rendszámmal forgalomba kell helyeztetniük. Ellenkező esetben az érintettek komoly pénzbüntetésre számíthatnak.
Feltöltés dátuma:2024.01.10
Friss információk: Albánia | Konzuli Tájékoztatás (gov.hu)
Albánia: minden, amit tudni érdemes
Az Albán Köztársaság vagy Albánia egyre népszerűbb úti cél a turisták körében, a legtöbben gyönyörű tengerpartjai miatt keresik fel. Független állam, elhelyezkedését tekintve Délkelet-Európában, a Balkán-félszigeten található. Az ország északon Montenegróval, északkeleten Koszovóval, keleten Észak-Macedóniával, délen pedig Görögországgal határos. Nyugati partjait az Adriai-tenger, délnyugati részeit pedig a Jón-tenger mossa. Albánia fővárosa Tirana, amely az ország központi részén, közel a tengerparthoz helyezkedik el.
A hivatalos pénznem az albán lek, de számos helyen lehet fizetni dollárral és euróval is. A bankkártyát viszont nem fogadják el sok helyen, ezért érdemes készpénzt vinni magunkkal.
Albánia történelme
Albánia történelme több ezer évre nyúlik vissza, a különböző korokból származó emlékek az egész ország területén megtalálhatóak. Albánia évszázadokon át volt a Római Birodalom, később a Bizánci Birodalom része, majd közel fél évezreden át tartozott az Oszmán Birodalomhoz is. Függetlenségét 1912-ben kiáltotta ki, de a demokráciát végül a kommunista rendszer összeomlása hozta el az 1990-es évek elején. Albánia 2009 óta a NATO tagja, emellett az Európai Unió egyik tagjelöltje, az elmúlt évekre jelentős gazdasági és társadalmi fejlődés volt a jellemző.
Albánia utazás repülővel és busszal
Albánia autóval, busszal és repülővel is könnyedén megközelíthető. Az országnak három repülőtere van:
- Tirana Nemzetközi Repülőtér (Teréz anya repülőtér), a legnagyobb és legforgalmasabb repülőtér az országban
- Kukës Nemzetközi Repülőtér
- Vlorai Repülőtér: jelenleg még fejlesztés alatt áll, a következő években fog megnyílni.
Albánia utazás - Tirana
Tirana Albánia fővárosa, körülbelül félmillióan lakják, ha nem számítjuk bele az agglomerációt, azzal együtt a 800 ezer főt is elérheti az ott élők száma. A város kulturális és gazdasági szempontból is az ország központja, egyetemi város. A legszebb látnivalók közé tartozik a Skanderbeg tér, amely a város főtere, közelében találhatóak a város legfontosabb épületei, például a Nemzeti Történelmi Múzeum, az Et'hem Bey mecset és a kormányzati épületek is. Érdemes ellátogatni ahhoz a piramis alakú építményhez is, melyet eredetileg a kommunista diktátor, Enver Hoxha tiszteletére építettek; ma már kulturális intézményként funkcionál. Az oszmán korból fennmaradt, kőből épült Tímárok hídja is izgalmas látnivaló.
Albánia utazás - Durres
Durres az egyik legnépszerűbb célpont az Albániát választó turisták körében, de nemcsak csodás tengerpartja miatt érdemes ide ellátogatni, hanem a település egyéb látnivalói is vonzóak lehetnek. Az ország második legnépesebb városa Tirana után, a főszezonban kifejezetten pezsgő település. Érdemes megnézni a római amfiteátrumot, mely az egyetlen ilyen ismert ókori építmény Albániában, illetve a Régészeti Múzeum is izgalmas látnivalókat ígér.
Albánia utazás - Saranda
Saranda szintén egy tengerparti város, de az ország déli részén található, a Jón-tenger partján fekszik, közel a görögországi Korfu szigetéhez. A tengerpart mellett érdemes ellátogatni a Butrint Nemzeti Parkba, mely az UNESCO világörökségi helyszín része. Találhatóak itt görög, római, bizánci és velencei korszakokból származó épületek maradványai, például egy amfiteátrum, egy római fürdő és egy keresztény bazilika is. Ha szeretne a szép kilátásban gyönyörködni, a 16. században épült vár is izgalmas programot ígér, egészen Korfu szigetéig el lehet látni.
Albánia időjárása
Albániában az időjárást legfőképpen a változatos domborzati viszonyok alakítják, de az éghajlata alapvetően mediterrán, enyhe telekkel és forró nyarakkal. Ha a hegyvidékre utazunk, több csapadékra érdemes számítani, inkább a kontinentális éghajlat a jellemző.
Hasznos információk az Albániába utazóknak
Albánia nincs messze hazánktól és a jövőben szeretne az Európai Unióhoz csatlakozni, ennek ellenére érdemes utánanézni a helyi szokásoknak, körülményeknek, hogy ne érjen bennünket meglepetés, amikor odautazunk.
Vallás Albániában
Albániában különböző vallási felekezetek élnek egymás mellett. Legtöbben a muszlim vallást gyakorolják, ők több mint a lakosság felét teszik ki. A kereszténység is fontos szerepet játszik az albán társadalomban. Az ortodox kereszténység az ország lakosságának mintegy 10 százalékát teszi ki, míg a katolikus keresztények aránya 10-15 százalék között mozog.
Időeltolódás Albániában
Albániában ugyanannyi az idő, mint Magyarországon, ezért utazáskor nem kell átállítani az órát.
Orvosi ellátás Albániában
Ha Albániába utazunk, mindenképpen érdemes utasbiztosítást kötni, mivel itt nem lehet használni az ingyenesen kiváltható Európai Egészségbiztosítási Kártyát. A biztosítással szükség esetén a magánorvosi ellátást is igénybe lehet venni.
Tömegközlekedés, autóbérlés Albániában
A tömegközlekedés kevésbé jól szervezett Albániában, mint a legtöbb európai országban, ezért érdemes utánanézni, hogy mivel tudunk utazni. Távolsági buszközlekedés működik, mellette azonban a kevésbé kiszámítható “furgonos” megoldás is működhet, ha elég kalandvágyóak vagyunk. Vonattal is utazhatunk, ez azonban kifejezetten lassú - cserébe gyönyörű kilátásban lesz részünk.
Albán konyha: mindenképp kóstoljuk meg a helyi fogásokat!
Az albán konyha változatos és kifejezetten fűszeres, főként a mediterrán, a balkáni és a török konyha elemei jellemzik. Sok húst fogyasztanak, amit általában friss zöldségekkel, salátával egészítenek ki. Érdemes megkóstolni a byreket, ami az egyik legnépszerűbb balkáni étel, egy tésztából készült sós pite, amelyet különböző töltelékekkel készítenek, például spenóttal, sajttal vagy hússal. A legnépszerűbb hús Albániában a bárány, ezt kiválóan tudják elkészíteni, desszertként pedig az itthon is ismerős baklavát érdemes megkóstolni. Étvágygerjesztőnek a merészebbek a rakit is megkóstolhatják, ami egy erős, házikészítésű pálinka.
Külképviselet Albániában
Magyarország Nagykövetsége Tirana
Cím: Tirana, Rruga e Xibrakëve 47.
Előhívó: 00 355 4
Telefon: 22 32 238, 22 34 903
Ünnepnapok, munkaszüneti napok Albániában 2024-ben
- Január 1-2. Újév
- Március 14. Nyári Fesztivál
- Március 22. Nevruz (Perzsa újév)
- Március 31. Húsvét
- Április 1. Húsvét
- Április 10. Eid-al Fitr
- Május 1. Munka ünnepe
- Május 5-6. (ortodox húsvét)
- Június 16-17. Eid al-Adha
- Szeptember 5. Kalkuttai Szent Teréz Napja
- November 28. Függetlenség Napja
- December 8-9. Nemzeti Ifjúság Nap
- December 25. Karácsony
Magyar állampolgárok az alábbi úti okmányok valamelyikével utazhatnak be az országba:
Magánútlevél: Igen. Mely útlevélnek az utazás utolsó napjáig érvényesnek kell lennie.
Ideiglenes útlevél: Igen. Csak konzulátus adhatja ki!
Személyi igazolvány: Igen. Mely az utazás utolsó napjáig érvényesnek kell lennie
Ideiglenes személyi igazolvány: Nem elfogadott
Régi típusú (könyvformátumú) személyi igazolvány: Nem elfogadott
Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: Nem elfogadott
Kiskorúak beutazása:
Ha a kiskorúval nem utazik együtt nagykorú, a határátkelőhelyen csak akkor léphet be vagy ki, ha szülői vagy gyámhatósági hozzájáruló nyilatkozattal rendelkezik. A nyilatkozat tartalmazza a hozzájáruló(k) és az utazó kiskorú személyes adatait (születési hely és idő, lakcím, igazolvány száma), a nyilatkozat területi és időbeli hatályát valamint a hozzájáruló(k) aláírását. A nyilatkozatot célszerű angol nyelvre lefordítani vagy egyből angolul elkészíteni. Bár formai megkötés nincs, a nyilatkozatot két tanú, vagy közjegyző előtt javasolt megtenni.
Ha a határellenőrzést végző hatósági személyekben gyanú merül fel arra vonatkozóan, hogy a belépni vagy kilépni kívánó, nagykorú kíséretében levő kiskorút ki kívánják vonni a jogosan szülői felügyeleti jogot gyakorló személy felügyelete alól, a határőrség alkalmazottja további, részletes vizsgálatot végezhet ennek tisztázása érdekében. Ha kiskorúak szervezett csoportban lépnek az ország területére, kíséretükben kell lennie legalább egy nagykorú személynek az oktatási intézményüktől. Az oktatási intézmény képviselőjének be kell tudni mutatnia az intézmény vezetőjének aláírását tartalmazó teljes utaslistát.
Vízum:
Magyar állampolgárok vízummentesen utazhatnak be Albániába, és egyszeri belépéssel 180 naponként 90 napig tartózkodhatnak az országban. 180 naponként 90 napot meghaladó, tartózkodási engedély nélkül történő túltartózkodás esetén pénzbüntetésre illetve beutazási tilalom elrendelésére kell számítani!
A 180 napon belül 90 napnál hosszabb ideig Albániában tartózkodó külföldieknek saját vagy cégük tulajdonában álló gépkocsijukat albán rendszámmal forgalomba kell helyeztetniük. Ellenkező esetben az érintettek komoly pénzbüntetésre számíthatnak.
Feltöltés dátuma:2024.01.10
Friss információk: Albánia | Konzuli Tájékoztatás (gov.hu)
Idegenvezetőink
Ratkai János
További ajánlataink
Kérdése van?
E-mailben vagy telefonon a rendel-kezésére állunk minden hétköznap
9 - 17 óráig.
Adja meg elérhetőségét, és kollégáink felveszik Önnel a kapcsolatot:
Ingyenes, kedvezményes szolgáltatások
1 keresési találat
ALBÁNIA KÖRUTAZÁS - TENGERPARTI PIHENÉSSEL, KIRÁNDULÁSOKKAL
Programunknak következő időpontjainak szervezése folyamatban vannak.